Trening Muay Thai

Trening Muay Thai

Jeśli stracisz motywację nie czujesz się na siłach, aby zrobić jakikolwiek trening,

prawdopodobnie dzieje się tak dlatego, że znudziły Cię treningi, które powtarzałeś od dłuższego czasu. Dobrze jest od czasu do czasu zmienić sposób treningu z wielu powodów. Jest to dobre dla twojego ciała, ponieważ nowe ćwiczenia mogą angażować mięśnie, które tak naprawdę wcześniej nie pracowały, a także dla twojego umysłu, ponieważ poznajesz coś nowego i jest to ekscytujące.

Jeśli szukasz inspiracji do dalszych treningów, wypróbuj muay thai. Możesz dodać trening lub dwa do swojego tygodniowego planu ćwiczeń, aby poczuć powiew czegoś nowego. Oto wszystko co musisz wiedzieć.  

muay thai - trening kalistenika

Muay Thai historia w pigułce

To wstyd, że niewielu z nas wie, jak dobry jest naprawdę trening muay thai. I jest to zagadka, dlaczego nie znamy podstaw tej dyscypliny, a istnieje ona przecież od wieków! Cóż, może nie od wieków, ponieważ trening ten jest znany od XIX wieku, ale to wciąż dużo czasu, aby dowiedzieć się czegoś o tym. Zamiast dowiedzieć się, czym było muay thai, skupiamy się nad tym, czym jest dzisiaj. Obecnie jest powszechnie znane jako sport walki. Techniki muay thai są stosowane w różnych sportach bojowych, na przykład kickboxing i mieszane sztuki walki. 

Jakie części ciala są zaangażowane?

Zależy to od tego, co masz na myśli. Jeśli zastanawiasz się, które części ciała są używane w walce, odpowiedzią byłyby: łokcie, pięści, kolana i stopy. Ale to nie jest esencja treningu muay thai i wyjaśnia po prostu zasady walki. Ty jednak nie chcesz walczyć, tylko wyciągnąć to co najlepsze w treningu muay thai, aby pozostać w formie i być zdrowym.

Przejdźmy do rzeczy: ponieważ muay thai jest sportem walki, jest bardzo dynamiczny. Jest to dyscyplina, w której używasz zarówno rąk, jak i nóg, więc – jeśli zrobisz to właściwie – możesz zaangażować całe ciało. To oczywiste, że to nie tylko nogi i ręce. Jeśli w ogóle zależy Ci na technice, to pomyśl o użyciu mięśni brzucha i innych mięśni w ciele. 

Praktyka Muay Thai 

Kiedy wykonujesz trening muay thai, będziesz wysoko podnosił nogi, używał dużo rąk i cały czas szybko się poruszał. Jak tylko zaczniesz swój pierwszy trening muay thai, dowiesz się, czego brakuje Ci w rutynowych treningach, które robiłeś przez ostatnie kilka tygodni (lub miesięcy). Pokaże Ci wszystkie twoje słabości – ale nie bój się tego! Powinieneś tego oczekiwać, ponieważ poznanie swoich słabości jest pierwszym krokiem do poprawy. 

Być może doświadczyłeś tego wcześniej: nagły ruch sprawił, że następnego dnia czułeś się źle. Niestety przytrafia się to wielu ludziom. Jeśli odczuwasz jakiś ból lub sztywność po treningu muay thai, powinieneś to potraktować jako ostrzeżenie. Oznacza to, że w twoim treningu jest jakiś rejon, który zaniedbałeś w przeszłości.

muay thai w kalistenice

Jeśli którekolwiek z twoich ścięgien wydaje się nie pracować tak jak powinno, a jakiekolwiek rozciąganie powoduje ból, powinieneś popracować nad mobilnością. Umieść trening mobilności w swoim tygodniowym harmonogramie, abyś mógł poprawić swoją wydajność nie tylko w muay thai, ale także w innych dyscyplinach, które ćwiczysz. Jeśli ćwiczysz regularnie, zapobiegniesz wielu kontuzjom i wypracujesz niesamowitą siłę. Wraz z mobilnością zwiększa się także elastyczność – ciągłe korzyści.

Trening mobilności może z łatwością poprawić zakres ruchu naszych mięśni i stawów. Zapewnia nie tylko lepsze wyniki, ale także lepszą postawę na co dzień. Dla niektórych osób trening mobilności nie jest prawdziwym treningiem, ponieważ nie pocisz się podczas niego jak szalony, a twoje mięśnie nie bolą – nie słuchaj tych ludzi. Nigdy nie lekceważ znaczenia mobilności. To wymaga czasu, a co za tym idzie cierpliwości. Ale jest tego warte. Podejmij wyzwanie i przekonaj się sam. 

Istnieje również możliwość, że poczujesz się dziwnie podczas treningu. Jeśli coś takiego jak “fizycznie nie mogę sobie poradzić” przychodzi Ci do głowy, to możesz mieć problem z koordynacją i równowagą. Wstań i spróbuj kopnąć wymyślony przed sobą cel. Pamiętaj, aby podnieść głowę wysoko. To nie był nawet prawdziwy trening muay thai, ale nadal możesz wyciągnąć pewne wnioski. Czy to było dla Ciebie łatwe? Czy miałeś problem z równowagą? W końcu było to stanie na jednej nodze i zajmowałeś pozycję, która nie jest do końca naturalna.

Prawdopodobnie walczysz z utrzymaniem równowagi. A to był tylko jeden kopniak! Wyobraź sobie, że musisz wykonać kilka takich kopniaków, jeden po drugim – wymaga to wielkiej świadomości ciała i koordynacji. Możesz nad tym popracować na wiele sposobów: trening muay thai jest jednym z nich. 

Duża prędkość treningu

Istnieje również możliwość, że – nawet jeśli utrzymasz właściwą pozycję i nie będziesz mieć problemów z równowagą – po prostu nie będziesz w stanie nadążyć za prędkością określonego treningu. Potrzebujesz wytrzymałości, aby poprawnie wykonać każdy trening muay thai. Nie ma znaczenia, czy jesteś biegaczem, pływakiem czy bierzesz udział w jakiejś innej dyscyplinie – praca nad swoją wytrzymałością jest zawsze dobrym pomysłem. 

Początki są zawsze trudne i tak będzie, jeśli zdecydujesz się na trening muay thai, ale nie zniechęcaj się. Na pewno będą przeszkody do pokonania, ale kiedy już raz to zrobisz, nie będziesz chciał oglądać się za siebie. Każdy trening sprawi, że poczujesz się silniejszy i bardziej sprawny. Spójrz na wszystkie zalety wyżej wymienionego treningu muay thai: lepsza mobilność i elastyczność, lepsza wytrzymałość i większa siła mięśni. Czy nie o to chodzi w sporcie? 

Dlaczego powinieneś spróbować treningu Muay Thai?

Oprócz wszystkich wymienionych zalet treningu muay thai musimy powiedzieć: jest więcej. Teraz, gdy wiesz już, że trening muay thai jest tak dynamiczny, prawdopodobnie chcesz go dodać do swojego harmonogramu jako ekscytujące kardio. Nie ma w tym nic złego, ale trening muay thai to nie tylko to. Jasne, pomaga spalić dużo kalorii, ale to tylko jedna z jego zalet. 

Bądźmy szczerzy – wielu z nas żyje pod ogromną presją. Dla większości z nas praca powoduje stres i niepokój. Czasami, gdy wychodzimy z biura pod koniec dnia, chcemy po prostu coś kopnąć, aby uwolnić się od złych emocji. Trening muay thai może być świetnym lekarstwem na takie problemy. Uderzając i kopiąc (nawet powietrze) uwalniasz stres. Spraw, aby zniknął i zastąp go endorfinami unoszącymi się po całym twoim ciele. 

Całkowicie zakochasz się w muay thai z jeszcze jednego powodu – możesz to robić w swoim pokoju i nie potrzebujesz żadnego sprzętu, aby zrobić to dobrze (może tylko ręcznik, aby wchłonął cały pot). Możesz z łatwością ćwiczyć muay thai w domu, nawet bez worka treningowego.

Trening muay thai to doskonały wybór, gdy czujesz, że potrzebujesz treningu, ale nie masz zbytnio czasu, aby iść na siłownię. Oczywiście nie ma sposobu na naukę poprawnie technicznie muay thai w domu, ale zawsze możesz ćwiczyć go we własnym pokoju, gdy tylko znasz podstawy. Tylko uważaj, żeby nie przewrócić ulubionej lampy swojego współlokatora. 

Trening muay thai jest doskonałym treningiem uzupełniającym dla wszystkich sportowców. Poprawia równowagę, koordynację, zmusza do rozciągnięcia i daje siłę, o jakiej nawet nie marzyłeś – ale już o tym wiesz.

Chcę to zrobić!

Jasne, fajnie jest nosić te specjalne rękawiczki, kopnąć worek i być twardzielem jak Jean-Claude Van Damme, ale nawet on musiał gdzieś zacząć (choć trudno w to teraz uwierzyć). Jesteś teraz na “etapie dla początkujących” i musisz sobie z tym poradzić. Ale jest pociecha. Jeśli jesteś oddany i skoncentrowany, wkrótce zobaczysz wyniki swojej pracy. Przejdźmy do sedna. 

Jako początkujący będziesz musiał pracować nad postawami – tak właśnie jest, w każdej dyscyplinie. Najpierw musisz nauczyć się podstaw, pracy nóg i kilku podstawowych technik uderzeń i kopnięć. Po opanowaniu tego wszystkiego możesz zrobić kolejny krok naprzód i użyć tych kopnięć i uderzeń w różnych kombinacjach. W miarę postępów możesz zwiększyć prędkość ruchów podczas treningu lub po prostu skorzystać z niektórych technik rozgrzewki. Nie zapomnij cały czas pracować nad mobilnością i elastycznością!

pierwsze kroki z treningiem muay thai

Zanim zaczniesz trenować Muay Thai

Ten artykuł nie uczyni Cię zawodowym wojownikiem muay thai, ale da ci podstawy i może zainspirować do szukania kolejnych. Pamiętaj, że powinieneś skonsultować się przy każdym nowym treningu ze swoim trenerem i/lub lekarzem. 

Jeśli nie ma nic przeciwko ćwiczeniu muay thai w domu, jedyną rzeczą, która Cię powstrzymuje jest twoja wola. Pamiętaj jednak, że jeśli podczas treningu odczuwasz dyskomfort lub sztywność, nigdy nie powinieneś robić niczego na siłę. Może to spowodować kontuzje. Rób to, na co pozwala Ci twoje ciało, słuchaj go uważnie i zanotuj wszelkie obszary wymagające poprawy. 

Nie zmuszaj się zbyt mocno. Jeśli uważasz się za sportowca, prawdopodobnie jesteś mniej lub bardziej ambitny, co oznacza, że chcesz osiągnąć poziom zaawansowany w każdej rozpoczętej dziedzinie. Zacznij od małych kroków, a jeśli istnieje szansa na kontuzję, może cofnij się o krok i wróć do podstaw: mobilności i elastyczności. 

W razie wątpliwości zapytaj kogoś doświadczonego w tej sprawie. Jeśli nie znasz żadnego trenera lub sportowca wykonującego muay thai, poszukaj informacji online. Uważaj jednak, sprawdź dokładnie źródła i każdą otrzymaną wskazówkę. Oglądaj samouczki online i sprawdzaj swoją postawę podczas treningu w lustrze. 

Na koniec, nawet jeśli ćwiczenia muay thai są dla Ciebie wyzwaniem, zawsze pamiętaj, że powinno być to dla Ciebie dobrą zabawą. W przeciwnym razie porzucisz trening, zanim powiesz mu cześć! podczas kopnięcia. 

 

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój koszyk